Programme

Monday 11 April

11:00 - 11:50 Registration
11:50 - 12:00 Opening
12:00 - 12:45 Alexander Knapp (Augsburg University) - Keynote speaker
Specifying Event/Data-based Systems (Joint work with Rolf Hennicker and Alexandre Madeira)
12:45 - 13:30 Lunch

Special Session: Security

13:30 - 14:00 Martin Barrere (Imperial College London)
Trustworthy Critical Infrastructure Systems
14:00 - 14:30 Arnold Beckmann (Swansea University)
Blockchain-based Cyber-Physical Trust Systems and their Application
14:30 - 15:00 Hoang Nga Nguyen (Coventry University)
Towards systematic threat assessment and security testing for automotive OTA
15:00 - 15:30 Pardeep Kumar (Swansea University)
Security in Cyber Physical Smart Environments
15:30 - 16:00 Coffee Break

Contributed talks - Stream A

16:00 - 16:25 Yoàv Montacute (University of Cambridge)
The Path of Hidden Pebbles
16:25 - 16:50 Amin Karamlou (University of Oxford)
Logical Aspects of Non-Local Games
16:50 - 17:15 Richard Allen (Swansea University)
Runtime Verification for Android Security
17:15 - 17:40 Abdul Ghani (Durham University)
Depth lower bounds in Stabbing Planes for combinatorial principles

Contributed talks - Stream B

16:00 - 16:25 Alpay Ozkeskin (University of Liverpool)
Scheduling with Precedence Constraints for Electricity Cost in Smart Grid
16:25 - 16:50 Peace Ayegba (University of Glasgow)
Resource allocation problem in wireless communications
16:50 - 17:15 Galen Wilkerson (Imperial College / University of Surrey)
Spontaneous Emergence of Computation in Network Cascades
17:15 - 17:40 David Kutner (Durham University)
Payment scheduling in the Interval Debt Model

Special Session: Education

17:45 - 18:30 Discussion event on the Pedagogy of Theoretical Computer Science led by Barnaby Martin and Eleni Akrida
18:30 - 19:30 Reception

Tuesday 12 April

History of Theoretical Computer Science (Part 1)

09:30 - 10:15 Cliff Jones (Newcastle University) - Keynote speaker
Formal Methods in the UK - A (Personal) History
10:15 - 10:45 Coffee Break
10:45 - 11:30 Mike Paterson (University of Warwick) - Keynote speaker
Algorithms and Complexity Theory in the UK - A (Personal) History

Contributed talks - Stream A

11:30 - 11:55 Tansholpan Zhanabekova (University of Liverpool)
Deciding What is Good-for-MDPs
11:55 - 12:20 Dimitrios Los (University of Cambridge)
Balanced allocations with incomplete information
12:20 - 12:45 James Hinns (Swansea University)
Quantifying Underspecification with Feature Attribution Algorithms
12:45 - 13:30 Lunch

Contributed talks - Stream B

11:30 - 11:55 Harry Bryant (Swansea University)
Exploring the IC3 Algorithm to improve the Siemens-Swansea Ladder Logic Verification tool
11:55 - 12:20 Victor Cai (Swansea University)
Counterexample Visualisation in the Railway Domain
12:20 - 12:45 Fahad Alhabardi (Swansea University)
Verification of Bitcoin’s Smart Contracts in Agda using Weakest Preconditions for Access Control
12:45 - 13:30 Lunch

History of Theoretical Computer Science (Part 2)

13:30 - 14:15 Rick Thomas (University of Leicester / University of St Andrews) - Keynote speaker
Some Interactions Between Automata Theory and Algebraic Structures in the UK - A (Personal) History

Contributed talks - Stream A

14:15 - 14:40 Laura Larios-Jones (University of Glasgow)
Reordering Edges in Temporal Graphs to Maximise Reachability
14:40 - 15:05 Nina Klobas (Durham University)
The Complexity of Temporal Vertex Cover in Small-Degree Graphs
15:05 - 15:30 Tamio-Vesa Nakajima (Oxford University)
Linearly Ordered Colouring of Hypergraphs

Contributed talks - Stream B

14:15 - 14:40 Sahar Jahani (London School of Economics)
Automated equilibrium analysis of 2x2x2 games
14:40 - 15:05 Michael McKay (University of Glasgow)
Envy-freeness in fixed size coalition formation games
15:05 - 15:30 Theofilos Triommatis (University of Liverpool)
On Maximising the Visibility Area with a Rotating Field of View
15:30 - 16:00 Coffee Break

History of Theoretical Computer Science (Part 3)

16:00 - 16:45 John Tucker (Swansea University) - Keynote speaker
Logic and Semantics in the UK - A (Personal) History
16:45 - 17:30 AGM
19:00 - late Conference Dinner

Wednesday 13 April

09:30 - 10:15 Francesca Toni (Imperial College London) - Keynote speaker
Argumentative Explainable AI
10:15 - 10:45 Coffee Break

Contributed talks - Stream A (XAI)

10:45 - 11:10 Uchenna Nnawuchi (Middlesex University)
Investigating the existence of the right to explanation of AI in the context of the GDPR
11:10 - 11:35 Jamie Duell (Swansea University)
On Explainable Artificial Intelligence for Medical Diagnostics and its Potential Scope for Future Development
11:35 - 12:00 Raghava Kovvuri (Swansea University)
Understanding the Influence of Controllable Factors in Feature Attribution Algorithms

Contributed talks - Stream B

10:45 - 11:10 Ruba Alassaf (Manchester University)
Uniform Interpolation in Modal Logic
11:10 - 11:35 Kiana Samadpour Motalebi (Manchester University)
Tableau methods for modal logic
11:35 - 12:00 Francis Southern (Swansea University)
Singular DP-reduction

Special Session: Explainable AI

12:00 - 12:30 Hsuan Fu (Université Laval)
XAI in the finance & economics studies
12:30 - 13:00 Adam Wyner (Swansea University)
Explainability in AI and Law

Contributed talks - Stream C

12:00 - 12:25 Steffan Mon (Independent researcher)
Routing as a Game
12:25 - 12:50 Filippos Pantekis (Swansea University)
Towards massively parallel SAT
13:00 Close

SPONSORS

BCTCS Logo Heilbronn Institute for Mathematical Research Logo Engineering and Physical Sciences Research Council Logo Institute of Coding Logo Technocamps Logo EHP Logo History of Computing Collection SonyUK Logo